Pačvork Šešir Fiskardo
Uputstvo
U ovoj objavi pročitaćete kako se hekla osnovni motiv za Pačvork Šešir. Sama izrada šešira opisana je u grubim crtama i namenjena je iskusnijim pletiljama, kao i onima koji vole da eksperimentišu sa svojim znanjem i umećem. Ukoliko želite detaljni tutorijal, možete ga nabaviti na sajtu Ravelry po ceni od 5,00 EUR.
Ravelry Detaljno uputstvo
nivo – srednji
Da biste isheklali ovakav šešir, potrebno je da imate solidno znanje u heklanju. Bodovi u ovom modelu su niski stubići, stubići sa 1 navojem, mrtve petlje i lančići. Ono što zahteva malo veće umeće je poznavanje tehnike spajanja motiva, kao i snalaženje u improvizaciji kada je reč o heklanju prostora između motiva u obodu.
Materijal
- 220 gr debljeg pamučnog prediva za heklicu br. 3,5
- Heklica br. 3,5
- Makaze
- Šećer i voda za štirak
- Bočica sa raspršivačem
inspiracija
Ideju za šešir našla sam na internetu,u toplim bojama jeseni. Moj šešir, pak, urađen je u hladnom koloritu mora, kore drveta i mermera – braon i tirkiz na beloj pozadini. S obzirom da uputstvo nisam uspela da pronađem, ovaj model, kao i pisano uputstvo, sastavila sam sama.
Originalni model
kratak opis izrade šešira
1. Motiv
Prvi korak je odabir motiva koji želite da bude osnova vašeg šešira. U detaljnom pisanom uputstvu, koje možete kupiti klikom na donji link, za osnovni motiv odabrala sam Willow Square koji sam našla na internetu. Za obim glave 55-56 cm ivica kvadratnog motiva treba da bude 12-13 cm dužine. Za telo šešira potrebno je 4, a za obod 6 motiva.
2. Telo šešira
4 motiva za telo šešira spajaju se međusobno u tubu mrtvim petljama ubadanjem u zadnji deo petlji. Zatim se gornja ploča šešira hekla ukrug smanjivanjem broja petlji prema centru.
3. Obod
Pre spajanja 6 motiva sa telom šešira, na donju ivicu tela šešira heklaju se 2 reda niskih stubića. Prvi red radi se bez dodavanja, a u drugom redu duplira se svaka 2. petlja. U sledećem redu dodaju se 6 preostalih kvadratnih motiva.
4. Popunjavanje prostora između motiva oboda
Svaki međuprostor između dva motiva u obodu heklaju se skraćenim redovima sa okretanjem, tako što se u uglu radi po nekoliko petlji zajedno.
5. Učvršćivanje oboda i štirkanje šešira
U poslednji red oboda uheklava se duplo savijena žica, kako bi obod bio čvrst, ali u isto vreme i savitljiv i da bi mogao da se fazonira po želji. Po završetku, ceo šešir se štirka rastvorom vode i šećera u razmeri 2:1. Šešir se potopi u šećerni rastvor ili se isprska fajtalicom i ostavi na kalup da se potpuno osuši.Nakon sušenja šešir je veoma čvrst, ali i fleksibilan tako da se može presaviti za potrebe putovanja. Nakon raspakivanja, šešir se ponovo može lepo oblikovati.